Jdi na obsah Jdi na menu
 


Palestina a Izrael - nekonečný příběh.

5. 1. 2009

                Už snad nikoho nepřekvapí, že se v Gaze opět bojuje. A na vině jsou opět Palestinci ? Někdo vystřelil raketu na izraelské území. Jistě se špatně žije tam, kde nikdy nevíte, odkud přilétne smrt. Příčina ?  Záleží, kam až se v čase chceme vrátit. Vznik státu Izrael v roce 1948 jistě nebyl moudrým rozhodnutím. Vzniklo ohnisko napětí na věčné časy. Násilí a válčení bude s přestávkami pokračovat, již jen proto, že Izrael obsadil území, které mu v novodobé historii nepatřilo. Že má každý právo na své historické území ? Co by se asi stalo, kdyby  chtěl své historické území třeba Kurdistán. Co by se asi stalo, kdyby chtělo zpět své historické území Turecko, Mongolsko, Írán, Itálie, kterým kdysi patřila významná část území na světě ? Komu by bylo vráceno území, které obýval před téměř 2 tisíci lety ? Pravděpodobně by se do nového dělení světa nikomu nechtělo, ale jak víme Izrael dokázal vzniknout hlavně kvůli velkému bohatství  Židů, kteří žijí hlavně v U.S. jako vlivní  finančníci a bankéři.  Financování  II. světové války tak probíhalo s jasným cílem obnovit po téměř dvou  tisíciletích stát Izrael. Přesněji řečeno, obsadit území, na kterém vznikne novodobý stát Izrael.

                Jedinou možností, jak spory vyřešit, je vzájemné soužití, které na tomto území panovalo před dávnými věky, ale to je patrně téměř nemožné, protože Izrael je tvořen velkým počtem přistěhovalců, hlavně z území bývalého Sovětského svazu.

                Napětí v Gaze tak bude i nadále ohniskem napětí na Středním východě a může vést ke sjednocení arabského světa, v boji proti národům Západní kultury.